Forum ELEKTRYCZNE GITARY - oficjalne forum zespołu Strona Główna ELEKTRYCZNE GITARY - oficjalne forum zespołu
Oficjalne forum zespołu

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Na jakiej gitarze gra obecnie Kuba Sienkiewicz?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ELEKTRYCZNE GITARY - oficjalne forum zespołu Strona Główna -> ELEKTRYCZNE GITARY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mateusz

PostWysłany: Wto Paź 14, 2008 16:18    Temat postu: Na jakiej gitarze gra obecnie Kuba Sienkiewicz? Odpowiedz z cytatem

Przedstawiam wam przebieg mojego śledztwa.

Strona www.elektrycznegitary.pl, podaje że Kuba Sienkiewicz gra obecnie na gitarze "Washburn". Jak każdy się domyśla Washburn jest firmą, a to nie wystarczy dla gitarzysty fana zespołu Elektryczne Gitary.

Ściągnąłem różne zdjęcia z koncertów na których jest Kuba z gitarą, poszperałem i oto co mnie zainteresowało:

http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-elektryczne/washburn-n1-ps

Washburn N1. Wygląda podobnie, nieprawdaż? Otóż to na pewno nie jest ta gitara, nie wierzę żeby Kuba grał na gitarze za niecałe 600zł, a poza tym gitara Kuby na zdjęciach ma mostek Floyd Rose (obustronne tremolo, czyli obustronnie ruchomy), a Washburn N1 ma tylko jednostronne tremolo.

http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-elektryczne/washburn-n2-nm

Washburn N2, już trochę droższy 1323zł. Ma mostek taki jak gitara Kuby, ale w żadnym sklepie nie widziałem koloru czerwonego, jest tylko gitara naturalnego koloru drewna.

To jeszcze może się przydać: http://www.washburn.com/products/electrics/nseries/n1_n2.aspx

Na stronie Washburna występuje czerwony kolor tego modelu gitary, ale tam z kolei ma jeden inny przetwornik (ten pod mostkiem), ale przetworniki to Kuba mógł bez problemu wymienić.

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Wto Paź 14, 2008 16:18    Temat postu:

Powrót do góry
i.w.o.

PostWysłany: Sro Paź 15, 2008 18:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba Washburn N2, ale jaki podmodel dokładnie - nie wiem, chyba NM. Co do tego Washburna, to Kuba stwierdził, że to przypadek, że na niej gra, ale sprawdza mu się na koncertach. W studiu grał na niej tylko na "Słodkiej Masce" - od "Dyzmy" używa w nagraniach studyjnych koreańskiego Stratocastera, który ma podobno "lepsze pasmo".

Ciekawe jest też to, na czym grał wcześniej. Przed Washburnem dwa lata grał na czarnej gitarze Yamaha Pacifica. Jeszcze wcześniej (94 - 97) na gitarze Hohner HS-35 - wg mnie ona najlepiej ze wszystkich brzmiała, bo to było pół-pudło, to dawało fajny dźwięk, w zasadzie jazzowa gitarka. Na samym początku (90 - 94) też miał jakiegoś Stratocastera.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mateusz

PostWysłany: Pon Paź 20, 2008 14:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i.w.o. dzięki za naprawdę cenne dla mnie informacje. A wiesz może coś na temat efektów używanych przez Kubę? Na kilku video z koncertów widziałem że miał chyba ze cztery kostki analogowe pod nogami.
Powrót do góry
i.w.o.

PostWysłany: Pon Paź 20, 2008 21:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To już musiałbyś do Niego napisać, może będzie miał czas i Ci odpisze. Aż tak w to nigdy nie wnikałem. Wiem, że są to kostki analogowe rzeczywiście, nigdy nie używał żadnych multiefektów. Jak się słucha nagrań koncertowych, to tam raczej nie ma za dużo rodzajów tych przesterów i on je włącza tylko na sola.
Powrót do góry
Mateusz

PostWysłany: Wto Paź 21, 2008 15:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może napiszę Wink Owszem nie ma dużo rodzajów przesterów, ale brzmienie jego gitary nie jest raczej czyste tak z pieca, tylko jest modyfikowane przez jakieś efekty. Zależy oczywiście od czasów, ale Kuba różnie bawił się brzmieniem.
Powrót do góry
i.w.o.

PostWysłany: Wto Paź 21, 2008 16:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, nie, zawsze przester włączał tylko na solówki, mówię Ci. Normalnie gra na czysto, jak z pieca. Mało gitar ma naprawdę dobre brzmienie na czysto, ale on tak woli.
Powrót do góry
Mateusz

PostWysłany: Wto Paź 21, 2008 18:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iwo posłuchaj nagrań np. z Dnia Kotana 2005, tam ma włączony przester przez całe dwie piosenki. Posłuchaj Słodkiej Maski estradowej tam ma brzmienie zmodyfikowane przez jakieś chorusy itp. efekty modulacyjne.
Powrót do góry
i.w.o.

PostWysłany: Sro Paź 22, 2008 15:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podczas Dnia Kotana 2005 tak było, ale tylko dlatego, że to było transmitowane w TV i w ogóle - włączył, żeby lepiej brzmiało. Mam nagrania z koncertu promującego "Atomistykę" w Warszawie, i tam już efektów (w Paszoł, i w Ona jest pedałem też) używał tylko na solówki, wszystko dokładnie słychać. Na nagraniach z Maski też przecież słychać, że przester jest tylko na solówkę. Tak samo w chałturach, chociaż tam jest inna gitara. Chorusy sądzę że były nałożone w postprodukcji, w mixie, jak to przygotowywali do wydania na płycie.
Powrót do góry
Mateusz

PostWysłany: Czw Paź 23, 2008 12:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sam napisałeś, włączył żeby lepiej brzmiało. Przysłuchaj się uważniej Słodkiej Masce, np. utworowi Nie pij Piotrek, tam ma nałożone różne efekty uwypuklające, udziwniające czyste brzmienie - nie mam na myśli przesteru. Szczerze wątpię że Kuba grał bez chorusów i potem je nakładali tylko żeby "lepiej brzmiało". Po co mieliby to robić skoro można od razu gitarę nagrać z chorusem?

Kolejny dowód? Nagranie z 1995r. Wielka Radość i A ty co udostępnione na stronie. Przyjrzyj się ile kostek ma pod nogami koło statywu od mikrofonu. W większości piosenek jest tak że przester włącza na solówkę, ale nie we wszystkich.

Nie twierdzę że nie jest tak że Kuba nie lubi czystego brzmienia samej gitary, ale zazwyczaj jego brzmienie jest czymś zmodyfikowane, choćby z jego pieca. Bardzo rzadko jest tak że po prostu podłącza gitarę do pieca i gra bez niczego.
Powrót do góry
i.w.o.

PostWysłany: Czw Paź 23, 2008 17:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Linki pomocnicze (z trzema różnymi gitarami):

http://www.youtube.com/watch?v=uzneEUz4CTw
"Wyszków tonie" 2007, gra na czysto, potem widać jak włącza i wyłącza efekt ; )

http://www.youtube.com/watch?v=T0g3pZcFsTg
"Radość" 1995 - to samo, gra sobie na sucho, efekt włącza na solo.

http://www.youtube.com/watch?v=m4StLMiTbZQ&feature=related
"Jestem z miasta" 1992 - tu już wogóle, wyraźnie widać, jak sobie przypomina, że musi włączyć efekt : )
Powrót do góry
Mateusz

PostWysłany: Czw Paź 23, 2008 17:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy ja mówiłem że Kuba nie włącza przesteru na solo? Na tych koncertach faktycznie rytmicznie podczas piosenek gra na czysto.

A przesłuchałeś te nagrania o których ci napisałem?
Powrót do góry
Boro

PostWysłany: Pią Wrz 24, 2010 15:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak bywało kilkanaście lat temu ale teraz z tego co zaobserwowałem i mogłem na własnej skórze wypróbować, to Kuba Sienkiewicz nie ma żadnych kostek, efektów (jako osobny element). Panowie z obsługi technicznej wyjaśnili mi, że Kuba używa tzw. footswitcha, który umożliwia mu przełączanie "nożne" ustawień na wzmacniaczu, na którym może sobie przesterować dźwięk bez używania dodatkowych kostek, efektów itd, im lepszy piec tym posiada więcej takich funkcji jak ustawienie delay'ów, chorus'ów itd. Na koncertach bardzo widoczne jest jak Kuba po zagraniu jakiejś piosenki podchodzi często do wzmacniacza by jakąś gałkę przekręcić, by leciutko dostosować barwę dźwięku do danego numeru.
Jeśli chodzi o granie na "czystym" to jestem przekonany, że na 100% czysto to nie gra...musi tam być na pewno lekko ustawiony jakichś reverb. Zupełnie czysto to mogło być raczej na nagraniu chociażby "Jestem z miasta" z 1992r.
Reklama

Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 15:11    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ELEKTRYCZNE GITARY - oficjalne forum zespołu Strona Główna -> ELEKTRYCZNE GITARY Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: